news

Hjem / Nyheder / Industri -nyheder / Planetarisk gearkasse indkøb: Nøglespecifikationer for bulkordrer | SGR

Planetarisk gearkasse indkøb: Nøglespecifikationer for bulkordrer | SGR

Dato: 2026-11-06

En bulkordre på planetgearkasse er vundet eller tabt på specifikationsarket, ikke på prislisten. Når en forespørgsel kun angiver forhold, udgangsmoment og flangestørrelse, kan de tekniske tilbud, der kommer tilbage, variere med 20 til 40 procent i masse, servicefaktor og enhedspris, fordi hver producent udfylder de manglende parametre med sine egne antagelser om driftscyklus, lejelevetid og slør.

To leverandører kan både citere "25:1, 3.000 Nm, fire-bolt flange" og levere enheder, hvis lejer holder henholdsvis 8.000 timer og 35.000 timer på samme transportør. Intet i tilbuddet afslører, hvilken der er hvilken, og intet i den modtagende inspektion vil heller fange den, fordi begge enheder vil passere en ubelastet indkøring.

Denne vejledning dækker de specifikationer, der skal fastsættes, før en masseanmodning om tilbud frigives, de tolerancer, der bestemmer accept ved indlevering af varer, og de kommercielle vilkår, der fastsætter prisen for den landede enhed til 20, 200 og 2.000 enheder.

1,25 til 2,0 Servicefaktorinterval anvendt på kontinuerlig industriel drift
20.000 timer Fælles L10 lejelevetid baseline til 24/7 transportørdrift
8 til 15 buemin Tilbageslagsklasse for generelle industrielle planetariske drev

De syv specifikationer, hver bulk RFQ skal rettes

Syv parametre bestemmer, om bulk-planetgearkasser er teknisk sammenlignelige: nominelt udgangsmoment, servicefaktor, nominelt forhold, slørklasse, udgangsgrænsefladetolerance, L10-lejelevetid og smøring. Hvis nogen af ​​dem mangler, vil leverandørerne prissætte ud fra forskellige forudsætninger, og det laveste bud vil normalt være det, der antog det mindste.

Tabellen nedenfor viser de syv, de værdier, der vises i normale masseordrer, og omkostningslinjen, hver enkelt flytter.

Kernespecifikationer for bulkordrer på planetgearkasse og den omkostningspost, hver enkelt kontrollerer.
Specifikation Typisk bulk-ordre værdi Reference- eller testtilstand Hvad det driver i prisen
Nominelt udgangsmoment 500 til 20.000 Nm Verificeret ved 100 procent nominelt drejningsmoment, med momentan overbelastning angivet separat Gearmodul, akseldiameter og lejestørrelse
Servicefaktor 1,25 til 2,0 Applikationsbelastningsklasse i henhold til ISO 6336 og AGMA 6013 Rammestørrelse, husmasse og køling
Nominelt forhold 3:1 til 100:1 pr. enhed, op til 1.000:1 i tre trin Ratio afvigelse holdt normalt under 1 procent Antal trin, effektivitet og samlet længde
Tilbageslagsklasse 8 til 15 buemin industrial, 3 to 5 arcmin precision Målt ved udgangsakslen med indgangen låst Gearslibetid og afstemt montage
Output interface Pilotdiameter H7, boltcirkel ved /-0,05 mm ISO 9409-1 for robotflanger, kundetegning for andre Inventar og bearbejdning passerer
L10 lejelevetid 20.000 til 50.000 timer Grundlæggende mærkelevetid iht. ISO 281 ved nominel belastning Lejekvalitet og enhedspris
Smøring og tætning Syntetisk PAO eller mineralolie, levetidsfedt i nogle stel, IP55 til IP65 Omgivelsestemperatur -20 C til 40 C, monteringsretning angivet Tætningsdesign, vedligeholdelsesinterval og garanti

En specifikation, der udelader servicefaktor og L10-levetid, er ikke en specifikation. ISO 6336 og AGMA 6013 kræver begge, at applikationsbelastningsklassen deklareres, før et nominelt drejningsmoment kan verificeres, så en leverandør, der citerer uden at spørge om det, citerer en antagelse, ikke et produkt.

Servicefaktor og drejningsmomenttæthed: Hvor masseomkostninger bestemmes

Servicefaktor er multiplikatoren anvendt på det sande påføringsmoment for at opnå gearkassens påkrævede nominelle drejningsmoment. For ensartet transportørdrift er det accepterede minimum 1,25, blandere og omrørere sidder normalt på 1,5, og stødbelastede opgaver såsom knusere kræver 1,75 eller højere under belastningsklassifikationerne, der anvendes i ISO 6336 og AGMA 6013.

Nummeret er ikke akademisk. En 3.000 Nm transportørapplikation valgt ved en servicefaktor på 1,25 kræver en nominel enhed på 3.750 Nm; den samme anvendelse specificeret ved 1,75 kræver 5.250 Nm. Det trin flytter normalt ordren en eller to rammestørrelser op, tilføjer 15 til 30 kg pr. enhed og ændrer monteringsboltmønsteret, hvilket igen ændrer kundens bundpladetegning. På en frigivelsesordre på 200 enheder er forskellen en sekscifret sum.

Minimum servicefaktor efter anvendelsesklasse

Transportør, ensartet belastning 1.25
Blander og røremaskine 1.50
Dreje- og drejedrev 1.40
Knuser, stødbelastning 1.75
Tablettryk og indeksering 1.60
Værdier er de minimumsværdier, der almindeligvis indskrives i udvælgelsesberegninger for hver tjenesteklasse; søjler skaleres til en 2,0 reference.
Momenttæthed

Momenttæthed is rated output torque divided by gearbox mass, expressed in newton-metres per kilogram. A 2,000 Nm planetary unit weighing 28 kg delivers roughly 71 Nm/kg, while a worm gearbox of the same rated torque typically reaches 15 to 25 Nm/kg, because sliding contact limits worm efficiency to 60 to 90 percent against 94 to 97 percent for a two-stage planetary drive.

Momentdensitet er den parameter, der afgør, om en bulkordre overhovedet kan installeres. På mobilt udstyr, en håndteringsarm eller en maskine med en defineret bundplade kan en masseforøgelse på 30 procent pr. enhed være ubyggelig, selv når prisen er acceptabel. Købere, der fastsætter drejningsmoment og servicefaktor, men lader massen stå åben, vil modtage et teknisk overensstemmende, kommercielt ubrugeligt tilbud. For et nærmere kig på, hvordan beregningen af lejets levetid og drejningsmomentdensiteten interagerer under sourcing, kan SGR's tekniske note vedr. planetgearkassens momenttæthed og L10-levetid går gennem regnestykket.

Forhold, modspil og monteringstolerancer til at skrive ind i tegningen

Forhold, slør og grænsefladetolerancer skal vises som tal med definerede målebetingelser, fordi en ordre på 200 enheder accepteres eller afvises på målte værdier i stedet for på katalogområder. Et katalog der siger "backlash 8 to 15 arcmin" beskriver en population; en indkøbsordre kræver en grænse, der gælder for hvert afsendt serienummer.

Deraf følger tre praktiske punkter. For det første tilføjer hvert planetarisk trin forholdet og trækker effektiviteten fra, så en tre-trins 1.000:1-enhed mister omtrent 3 til 6 procent mere inputeffekt end en enkelt-trinsenhed af samme ramme. For det andet betyder gearets nøjagtighedsgrad mere end tilbageslag for støj og levetid: Industriel planetgear er normalt produceret i henhold til ISO 1328 klasse 6 til 8, og et gradtrin ændrer skæretiden pr. gear. For det tredje er udgangsgrænsefladen det billigste sted at forhindre et dyrt feltsvigt, da en pilotdiameter uden for H7 eller en boltcirkel uden for /-0,05 mm ikke vil passe sammen med en jigboret bundplade.

Katalog standard enhed
Backlash angivet som et 8 til 15 arcmin-område
Standardflange taget fra katalogtegningen
Prøvetest på én enhed fra partiet
Testrapport leveres på forespørgsel
Smøremiddelkvalitet angivet efter familie, ikke efter batch
Bulk-konstrueret ordre
Slag fastgjort til en grænse og målt på hver enhed
Tegningsstyret pilotdiameter H7 og boltcirkel /-0,05 mm
100 procent ubelastet indkøring plus støjmåling ved 1 m
Certifikatpakke udstedt med hver forsendelse
Smøremiddelkvalitet, mængde og fyldningsrekord pr. enhed

Katalogsortimentet er et marketingnummer; tegningstolerancen er en kontrakt. Bulkkøbere bør konvertere den første til den anden, før værktøjet frigives, for efter at armaturerne er skåret, er tolerancen uanset hvad armaturet producerer.

Bulk kommercielle vilkår: MOQ, værktøj og leveringstid

Bulk planetgearkasseøkonomi slår ordremængden på, fordi værktøjs- og opsætningsomkostninger er faste. En dedikeret udgangsflangearmatur, der koster USD 4.000, tilføjer USD 200 pr. enhed over en prøveordre på 20 enheder, men kun USD 20 pr. enhed for en frigivelsesordre på 200 enheder og 2 USD pr. enhed ved 2.000 enheder. Det regnestykke, ikke leverandørgoodwill, er det, der adskiller prisbrudene.

De fleste producenter sætter et praktisk minimum på 20 til 50 enheder pr. forhold pr. rammestørrelse for økonomisk batchbearbejdning, og en første produktionsbatch løber typisk 8 til 12 uger fra tegningsgodkendelse, med gentagne ordrer efter 4 til 6 uger. To kontraktklausuler beskytter køberen på dette trin: et første-artikel-godkendelsestrin, der fryser tegningen og inspektionsplanen før volumenproduktion, og et pris-gyldighedsvindue, der dækker hele leveringsplanen i stedet for kun den første forsendelse.

Ansøgningsdatablad
Moment, driftsklasse, omgivende temperatur, monteringsretning, levetidsmål og årlig volumen.
Udvalg og teknisk tilbud
Rammestørrelse, servicefaktor, L10-verifikation og masse, med beregningen vist i stedet for angivet.
Godkendelse af første artikel
Forproduktionsenheder målt for slør, støj og grænsefladedimensioner i forhold til tegningsgrænserne.
Værktøj og procesfrysning
Inventar, gear skæreprogrammer og inspektionsplan er låst; ændringer efter dette tidspunkt medfører omkostninger.
Pilot-batchinspektion
Sampling til ISO 2859-1 plus 100 procent indkøring, med certifikatpakken frigivet mod ordren.
Udgivelse af lydstyrke
Produktionsplan udstedt, med gentagen inspektion med reduceret frekvens og aftalt årlig prisgennemgang.
USD 20 Værktøjsomkostningerne pr. enhed for en dedikeret armatur på USD 4.000 afskrives på tværs af en frigivelsesordre på 200 enheder, mod USD 200 pr. enhed ved en prøvemængde på 20 enheder.

Inspektion og dokumentation for forsendelser med flere enheder

Bulkforsendelser accepteres på prøveudtagningsplaner og registrerede målinger, ikke på en enkelt prøvebænk. ISO 2859-1, inspektionsniveau II, med en acceptkvalitetsgrænse på 1,0 for større defekter er den kontraktlige basislinje, der normalt er skrevet i gearkasseindkøbsordrer; for et parti på 200 enheder, der udmønter sig i en prøve på 50 enheder til visuelle og dimensionelle kontrol, med kritiske egenskaber verificeret på hver enhed.

En komplet dokumentpakke til en bulk planetarisk gearkasse-ordre indeholder følgende elementer, og enhver manglende linje er en fremtidig garantitvist:

  • Materialecertifikater til EN 10204 3.1 for gear-, aksel- og husstål
  • Varmebehandlingsregistreringer, der viser kassedybde og overfladehårdhed for karburerede gear
  • Gears nøjagtighed rapporterer til ISO 1328 med den opnåede karakter angivet
  • Måling af slør ved udgangsakslen med indgangen låst, registreret pr. serienummer
  • Støjmåling i dB(A) ved 1 m under ubelastet indkøring, med acceptgrænsen angivet
  • Vibrationskontrol og huslækagetestresultater
  • Bekræftelse af smøremiddelkvalitet, påfyldningsmængde og monteringsretning
  • Eksportpakningsspecifikation, der dækker rustbeskyttelse, akselbeskyttelse og sødygtige kasser

En måling pr. karakteristik pr. parti er ikke inspektion, det er prøveudtagningsteater. Køberen, der skriver 100 procent backlash-registrering og samplet dimensionsbekræftelse i ordren, modtager data, der kan trendes på tværs af forsendelser, hvilket er den eneste måde at se en proces glide, før feltet ser den.

Produktionsevne er den anden halvdel af argumentet. Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. driver et måleinstrument med toroidal orm og kogeplader, en koordinatmålemaskine og et gearkassens kraft- og effektivitetstestsystem, som tilsammen dækker geargeometri, husgeometri og belastede ydeevne. Dokumentationsprøver og de underliggende certifikater er anført på SGRs kvalitetscertificeringer og hædersside .

Sourcing bulk planetariske gearkasser fra SGR

Shanghai SGR Heavy Industry Machinery Co., Ltd. (SGR) designer, fremstiller og tester planet-, snekke- og kombinationsreduktionsgearer på sin Shanghai-facilitet, med et internt udviklingsteam og en erklæret pipeline, der inkluderer planetgearkasser, en fireakset kompleks profilslibemaskine og et designsystem til optimering af toroidsnekke. For bulkkøbere har denne kombination betydning to steder: Den samme ingeniørgruppe håndterer udvælgelsesberegningen og fremstillingstegningen, og det måleudstyr, der er nødvendigt for at bevise overholdelse, sidder allerede på værkstedet.

Produktsortimentet dækker koaksiale og retvinklede planetreduktionsgearer, dobbeltomsluttende snekkegearkasser, cylindriske snekkegearkasser, kombinationsenheder, der parrer planetariske og toroidale snekketrin, og gearkassetilbehør såsom hydrauliske bremser. Tre rammefamilier bruges oftest i masseindkøbsprogrammer.

Planetgearreduktion med højt drejningsmoment

Bygget til ordrer, hvor ratingen er fastsat af servicefaktor snarere end ved nominelt drejningsmoment, dækker denne familie 1,25 til 1,75 driftsklasser beskrevet ovenfor og er det sædvanlige udgangspunkt for transportører, blandemaskiner og knusere opgaver.

SGR N Series High Torque Planetary Gearbox SGR N-serie planetgearkasse med højt drejningsmoment Dækker tunge transportbånd, mixer, knuser og svingopgaver med højt drejningsmoment, flere forhold og tilpasselig montering, hvilket gør det værd at gennemgå, før du specificerer en gearkasse. Se produkt →

Planetgearkasse til applikationer med svingdrev

Dreje- og rotationsopgaver kombinerer høje radiale belastninger ved udgangen med reversering, hvilket ændrer både lejevalg og slørspecifikation sammenlignet med et rent rotationsdrev.

N Series Planetary Gearbox for Slewing Drives N-serie planetgearkasse til svingdrev Til drejnings- og rotationsopgaver med vendedrift er denne N-serie gearkasse værd at gennemgå for dens mange aksel- og monteringsmuligheder og det stive kabinet. Se produkt →

Koaksial basemonteret planetgearkasse med højt drejningsmoment

Basismonterede koaksiale rammer passer til bulkordrer, hvor gearkassen er boltet til en fremstillet bundplade og drevet af en separat motor, med udgangsgrænsefladen styret til kundens tegning.

N Series Coaxial Base-Mounted Planetary Gearbox N-serien koaksial basemonteret planetgearkasse Til bulkbasemonterede installationer understøtter denne koaksiale N-serie gearkasse højt drejningsmoment, flere aksler og monteringsmuligheder og dokumenteret interfacegennemgang før tilbud. Se produkt →

Masseordrer citeres mod et udfyldt applikationsdatablad frem for en katalogside, således at servicefaktor, L10 levetid og grænsefladetolerancer aftales skriftligt, inden prisen fastsættes.

Købers spørgsmål besvaret før en masseordre frigives

Hvad er minimumsordremængden for en bulk planetarisk gearkasseordre?

Økonomisk batchbearbejdning starter typisk ved 20 til 50 enheder pr. forhold og rammestørrelse. Under dette niveau dominerer opsætning og værktøj prisen: et dedikeret armatur på USD 4.000 fordelt på 20 enheder tilføjer USD 200 per enhed, mod USD 20 per enhed ved 200 enheder og USD 2 per enhed ved 2.000 enheder.

Hvilken servicefaktor skal skrives ind i købsspecifikationen?

Angiv anvendelsesklassen, ikke kun drejningsmomentet. Ensartet transport- og svingdrift tager 1,25 som minimum, blandere og omrørere 1,5 og stødbelastede opgaver som knusere 1,75 eller højere, efter belastningsklassifikationerne angivet i ISO 6336 og AGMA 6013. En 3.000 Nm transportøranvendelse kræver derfor en hastighed på minimum 50 Nm, 50 Nm Nm ved en faktor 1,75.

Hvilken tilbageslagsværdi er realistisk for en bulk industriel planetgearkasse?

Produktionsindustrielle planetariske enheder holdes normalt ved 8 til 15 buemin, mens præcisionsgraderede enheder når 3 til 5 bueminut gennem gearslibning og tilpasset samling. Slør bør altid angives med dens måletilstand, nemlig ved udgangsakslen med indgangen låst.

Hvilke dokumenter skal ledsage hver bulkforsendelse?

Kræv materialecertifikater i henhold til EN 10204 3.1, varmebehandlingsregistreringer, gearnøjagtighedsrapporter til ISO 1328, slørrecords pr. enhed og støj målt i dB(A) ved 1 m. Inspektionsprøvetagning skal følge ISO 2859-1 på inspektionsniveau II med en acceptkvalitetsgrænse på 1,0 for større defekter.

Bulk-anskaffelse af planetgearkasser bliver gentagelig, når syv specifikationer, et sæt tegningstolerancer og en prøveudtagningsplan aftales, før det første tilbud sammenlignes. Købere, der fastsætter servicefaktor og L10-levetid på forespørgselsstadiet, modtager tilbud, der kan sammenlignes linje for linje, og leverandører, der ikke kan overholde den angivne levetid, kan udelukkes på beregningen frem for på prisen.

Rækkefølgen af ​​operationer er konsistent: definer pligten, konverter afgiften til en servicefaktor, konverter servicefaktoren til et nominelt drejningsmoment, derefter til en rammestørrelse, en masse og en grænseflade. Alt efter det, fra værktøj til inspektion, er en konsekvens af de første fire trin.

WhatsApp: +86 188 1807 0282